Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Jura Krakowsko-Częstochowska

Częstochowa – Ogrodzieniec – Mirów – Ojcowski Park Narodowy – Żarki – Olsztyn

Termin:09 - 12.04.2025
Cena:1790 zł

Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najbardziej malowniczych regionów w Polsce, znany z unikalnych krajobrazów, bogatej historii i różnorodnych atrakcji turystycznych. Rozciąga się między Krakowem a Częstochową, obejmując obszar wapiennych skał, rozległych lasów i malowniczych dolin. Szczególnie kojarzony z ruinami średniowiecznych zamków czyli Szlakiem Orlich Gniazd. Swą poetycką nazwę szlak zawdzięcza właśnie tym ruinom i zamkom znajdującym się wzdłuż trasy, które budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda". Szlak Orlich Gniazd prowadzi przez ruiny zamków, takich jak: Ogrodzieniec, Pieskowa Skała czy Bobolice. Region słynie z formacji skalnych - wapienne ostańce i jaskinie tworzą charakterystyczny krajobraz Jury, zamków i warowni, szlaków turystycznych, jaskiń - region jest rajem dla grotołazów, Ojcowskiego Parku Narodowego – najmniejszego, ale dla niektórych najpiękniejszego parku narodowego w Polsce, z Doliną Prądnika, Maczugą Herkulesa i licznymi zabytkami. Jura Krakowsko-Częstochowska to idealne miejsce zarówno na jednodniowe wypady, jak i dłuższe wycieczki. Łączy w sobie możliwość aktywnego wypoczynku z odkrywaniem historii i piękna polskiej przyrody.

Program wycieczki:

Dzień 1. Środa 09.04.2025 Gdańsk – Częstochowa

Wyjazd autokarem z:
05:30 - Rumia, stacja Paliw Mol, przy Dworcu PKP
06:00 - Gdynia, sprzed Dworca PKP, przy dawnej poczcie
06:15 - Sopot – Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
06:45 - Gdańsk Główny, sprzed dworca PKP

Przejazd do Częstochowy, gdzie na Jasnej Górze znajduje się najbardziej znane miejsce – klasztor ojców Paulinów z obrazem Matki Boskiej – Czarnej Madonny. Każdego roku odwiedzają to miejsce miliony pielgrzymów z krajów całego świata. Zwiedzanie bazyliki i Golgoty Jasnogórskiej. Przyjazd do hotelu Ostaniec w Podlesicach w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2. czwartek 10.04.2025 Ogrodzieniec, Bobolice, Kromołów

Nasze zwiedzanie rozpoczniemy od zobaczenia zespołu parkowo-pałacowego Padniewskich w Pilicy to jeden z najciekawszych zabytków Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Pomimo złej kondycji budynku, w dobrym stanie zachowały się detale urozmaicające elewacje i rzeźby, takie jak sfinksy. Imponujący budynek pałacu właściwego to budowla o charakterze włoskiej willi z arkadowym portykiem i największym w Polsce kolumnowym wnętrzem pałacowym. Następnie pojedziemy do Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, wzniesionego za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy w historycznej Małopolsce, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję. Potem udamy się do źródeł Warty w Kromołowie i zobaczymy z zewnątrz kościół pw. św. Trójcy w Skarżycach. Następnie czeka nas około 2 kilometrowy spacer skalistym wzgórzem o nazwie Grzęda Mirowska, między Zamkiem w Mirowie a Zamkiem w Bobolicach. Odwiedzimy zamek Bobolice. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3. Piątek 11.04.2025 Pustynia Błędowska, Ojcowski Park Narodowy, Pieskowa Skała, Ojców

Po śniadaniu, udamy się na spacer po polskiej Saharze czyli na Pustynię Błędowską – jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Wejdziemy do Jaskini Nietoperzowej – najdłuższej z jaskiń Jury. Następnie udamy się na spacer po Ojcowskim Parku Narodowym. Po drodze zobaczymy wiele atrakcji tego najmniejszego, polskiego parku narodowego. Przejazd z Ojcowa koło Kaplicy na Wodzie i wielu ciekawych skał do Zamku Pieskowa Skała. Zwiedzanie zamku, a potem krótki spacer do Maczugi Herkulesa. Przerwa na odpoczynek i kawę w Ojcowie. Powrót do hotelu, obiadokolacja.

Dzień 4. Sobota 12.04.2025

Dzisiaj już opuszczamy nasz hotel, ale pozostajemy jeszcze na terenie Jury. Udamy się do sanktuarium MB Leśniowskiej, następnie zobaczymy zabytkowy zespół stodół w Żarkach. O ich uroku decyduje biały jurajski kamień i cegła, bo z tych materiałów wykonano żareckie stodoły. Powstały poza zwartą zabudową miasteczka ze względu na pożary, które nawiedzały Żarki w dawnych wiekach. Jeżeli będzie taka możliwość (może być jeszcze nieczynne) zobaczymy zespół parkowo-pałacowy Krasińskich/Raczyńskich w Złotym Potoku. Odwiedzimy również ruiny Zamku w Olsztynie, które są jedną z największych atrakcji turystycznych, na trwale wpisaną w krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Cylindryczna, wysoka na 35 metrów wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zbudowana z białego wapienia, a nadbudowana z brunatnej cegły Zamek w Olsztynie posadowiono na skałach już w drugiej połowie XIII wieku, jako jeden z elementów systemu obronnego Małopolski od strony Śląska. Kazimierz Wielki znacznie go rozbudował.
Po zwiedzaniu udamy się już w drogę powrotną do Trójmiasta.

Cena obejmuje:
• przejazd komfortowym autokarem
• 3 noclegi w hotelu (pokoje dwuosobowe)
• wyżywienie 3 x śniadanie, 3 x obiadokolacja
• poczęstunek śniadaniowy w dniu wyjazdu
• opiekę pilota - ATS Service
• ubezpieczenie NNW, BP

Cena nie obejmuje:
• Kosztów realizacji programu: (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, opłaty klimatycznej, systemu słuchawkowego Tour Guide) - 350 zł płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu.
• Dopłata do pokoju jednoosobowego 400,00 zł
• Napojów do posiłków i wydatków własnych

Uwaga: Limit bagażowy – bagaż podstawowy 15kg/os. + bagaż podręczny 5kg/os.

Uwaga: kolejność odwiedzanych miejsc i obiektów może ulec zmianie.

 

Galeria zdjęć
Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:662
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb