Pomorze Środkowe
GDAŃSK - JAROSŁAWIEC – DARŁOWO – DARŁÓWKO - GDAŃSK
Program:
Wyjazd autokaru:
6:00 - Gdańsk, przystanek KFC przy dworcu Gł.
6:25 – Sopot, przystanek przy pętli Reja
6:50 - Gdynia, Dworzec Główny PKP, przy starej poczcie
7:20 - Rumia, ul. Grunwaldzka, przystanek autobusowy przy restauracji McDonald's
7:30 - Reda, przystanek autobusowy przy dworcu Głównym PKP (kierunek Wejherowo)
7:45 - Wejherowo, przystanek autobusowy przy Lidlu (kierunek Słupsk)
Zapraszamy tuż przed sezonem na wycieczkę jednodniową na Pomorze Środkowe, odwiedzimy znane kurorty - Jarosławiec i Darłówkooraz królewskie miasto Darłowo. Przejazd autokarem z Trójmiasta do Jarosławca z przerwą śniadaniową w Sławnie.
Jarosławiec - pierwsze historyczne wzmianki dotyczące Jarosławca pochodzą z roku 1460. Wieś stanowiła własność książąt szczecińskich. Jarosławiec w swojej historii miał różne nazwy. Pierwsza, jaka pojawiła się w dokumentach, to Gartzhouede i pochodzi z 1460 roku, a od roku 1628 pojawia się pod nazwą Jarsthoffde. Nazwa może wywodzić się również od imienia Jarosz, Jarost lub Jarosław. Założyć także można pochodzenie nazwy od imienia Jarthslaw von Palsewische, wójta okręgu Darłowo wymienianego jako świadka w większości miejscowych dokumentów oraz w dwóch dokumentach archiwum miejskiego w Sławnie z lat 1337 i 1341. Dziś jest to jedna z najładniej położonych miejscowości na Środkowym Wybrzeżu. Przez ok. 2 kilometry, wznosi się najwyższe w tym regionie wybrzeże klifowe, dochodzące do 45 metrów. Wieś zamieszkuje ok. 320 mieszkańców i jest najbardziej znaną miejscowością Gminy Postomino. Na początku XX wieku, ulubione miejsce spotkań wielu ludzi ze środowisk artystycznych. Dużą atrakcją jest powstała w 1829 roku, 33 metrowa latarnia morska, którą zwiedzimy i powstałe w 2014 Muzeum Bursztynu, które przedstawia historię powstania bursztynu bałtyckiego, inkluzji w bursztynie oraz dokumentuje złoża bursztynu w Polsce i na świecie.
Darłowo - miasto króla Eryka nad rzeką Wieprzą. Składa się z dwóch części - położonego 3 km od morza Darłowa i nadmorskiej dzielnicy portowej Darłówka. Najbardziej znanym zabytkiem Darłowa jest średniowieczny zamek. Zbudowany w XIV wieku przez księcia pomorskiego Bogusława V. Zaszczytnym lokatorem zamku był król Eryk I Pomorski. Była to postać niezwykle barwna. Bogusław, bo tak się najpierw nazywał - urodził się w 1382 roku właśnie w Darłowie, jako syn księcia pomorskiego Warcisława VII z dynastii Gryfitów. Szczegółową historię Króla Eryka i zamku poznamy podczas zwiedzania. Następnie zwiedzimy XIV-wieczny Kościół Mariacki z potężną 60-metrową wieżą. Zobaczymy kilka zabytkowych elementów i bogato zdobioną ambonę z XVIII wieku. Kościół ten jest znany głównie z sarkofagu, w którym przechowywane są doczesne szczątki Eryka I Pomorskiego. Na rynku stoi barokowy ratusz, pełni swoją funkcję od XVIII wieku z przepiękną fontanną - „Pomnikiem Rybaka" z 1919 roku. To tętniące życiem miejsce oferuje dużo przestrzeni na spacery, liczne sklepy i punkty gastronomiczne, a także towarzystwo kilku zabytków, które świadczą o bogatej historii miasta. Czas wolny.
Darłówko - przejazd tramwajem wodnym do Darłówka, zobaczymy latarnię morską, która usytuowana jest przy ujściu rzeki Wieprzy, obecnie wieża latarni ma 22 metry wysokości. Latarnia powstała w XIX wieku. Aktualnie możemy podziwiać stan z 1927 roku. Zaciekawi nas również rozsuwany most na rzece Wieprzy łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim, jest jedynym mostem tego typu w Polsce, dlatego warto poświęcić chwilę z wycieczkowego czasu na jego obejrzenie. Po czasie wolnym powrót do Trójmiasta, zakończenie wycieczki.
Cena obejmuje:
• przejazd komfortowym autokarem**** (odstęp między siedzeniami min. 83cm)
• poczęstunek śniadaniowy
• opieka pilota – ATS Service
• ubezpieczenie NNW
Cena nie obejmuje:
• kosztów realizacji programu: (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, systemu słuchawkowego Audio Guide) – 90 zł płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu
• wydatków własnych