POMORZE ŚRODKOWE - 2 dni
DARŁOWO – KOSZALIN – BIAŁOGARD – POŁCZYN ZDRÓJ – SZCZECINEK
Program wycieczek:
Dzień 1 - Sobota - 15.05.21 Gdańsk – Darłowo - Koszalin
Wyjazd autokaru:
6:00 - Gdańsk, przystanek KFC przy dworcu Gł.
6:25 - Sopot
6:50 - Gdynia, Dworzec Główny PKP, przy starej poczcie
7:20 - Rumia, ul. Grunwaldzka, przystanek autobusowy przy restauracji McDonald's
7:30 - Reda, przystanek autobusowy przy dworcu Głównym PKP (kierunek Wejherowo)
7:45 - Wejherowo, przystanek autobusowy przy Lidlu (kierunek Słupsk)
Darłowo - miasto króla Eryka nad rzeką Wieprzą. Składa się z dwóch części - położonego 3 km od morza Darłowa i nadmorskiej dzielnicy portowej Darłówka. Najbardziej znanym zabytkiem Darłowa jest średniowieczny zamek. Zbudowany w XIV wieku przez księcia pomorskiego Bogusława V. Zaszczytnym lokatorem zamku był król Eryk I Pomorski. Była to postać niezwykle barwna. Bogusław - bo tak się najpierw nazywał - urodził się w 1382 roku właśnie w Darłowie, jako syn księcia pomorskiego Warcisława VII z dynastii Gryfitów. Szczegółową historię Króla Eryka i zamku poznamy podczas zwiedzania. Następnie zwiedzimy XIV-wieczny Kościół Mariacki z potężną 60-metrową wieżą. Zobaczymy kilka zabytkowych elementów i bogato zdobioną ambonę z XVIII wieku. Kościół ten jest znany głównie z sarkofagu, w którym przechowywane są doczesne szczątki Eryka I Pomorskiego. Na rynku stoi barokowy ratusz, pełni swoją funkcję od XVIII wieku z przepiękną fontanną - „Pomnikiem Rybaka" z 1919 roku. To tętniące życiem miejsce oferuje dużo przestrzeni na spacery, liczne sklepy i punkty gastronomiczne, a także towarzystwo kilku zabytków, które świadczą o bogatej historii miasta. Czas wolny. Przejazd tramwajem wodnym do Darłówka, zwiedzimy latarnię morską, która usytuowana jest przy ujściu rzeki Wieprzy, obecnie wieża latarni ma 22 metry wysokości. Latarnia powstała w XIX wieku. Aktualnie możemy podziwiać stan z 1927 roku. Zaciekawi nas również rozsuwany most na rzece Wieprzy łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim, jest jedynym mostem tego typu w Polsce, dlatego warto poświęcić chwilę z wycieczkowego czasu na jego obejrzenie. Przejazd do Koszalina widokową trasą nadmorską przez Unieście i Mielno. Koszalin to drugie co do wielkości miasto Pomorza Środkowego, które leży na styku trzech regionów - Wybrzeża Słowińskiego, Równiny Białogardzkiej i Równiny Słupskiej. Miasto urzeka historyczną atmosferą oraz fascynującą współczesnością. Średniowieczne mury miejskie, katedra, dawny kościół zamkowy czy domek kata są świadkami najstarszej historii miasta. Bardziej nowoczesny charakter ma Rynek Staromiejski otoczony współczesnymi budynkami, a tutejszy ratusz jest szóstą z kolei siedzibą władz miejskich w historii miasta. W niewielkiej odległości od rynku znajduje się wybudowana na początku XIV wieku gotycka katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jeden z nielicznych obiektów w Koszalinie, który przetrwał nękające miasto pożary. Największy z nich miał miejsce w XVIII i zniszczył niemal całe miasto. Katedra Koszalinska to kościół zbudowany w latach 1300-1333. Po reformacji, przeszedł w 1534 roku w ręce protestantów, od 1945 roku ponownie katolicki. Do 1972 roku był kościołem farnym, czyli głównym kościołem miasta. Warto wstąpić i poddać się zadumie. Po czasie wolnym przejazd do hotelu.
Dzień 2 niedziela 16.05.2021 Białogard – Połczyn Zdrój – Szczecinek
Białogard jest jednym z najstarszych grodów na terenie Pomorza. Pierwotnie było to osiedle obronne skupiające około 70 mieszkańców, następnie w IX - X wieku gród plemienny, w XI wieku gród piastowski i w początkach XII wieku gród książęcy. Powstanie miasta lokacyjnego w obrębie obecnych murów, szlak wodny rzeki Parsęty, centralne położenie drogowe na „Szlaku solnym" oraz wpływy Hanzy z centrum w Lubece spowodowały gwałtowny rozwój miasta. W 1386 r. dzięki wstawiennictwu Kołobrzegu, miasto zostaje członkiem Hanzy. Białogard jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu, wspominanym już w Kronice Galla Anonima i posiada liczne atrakcje turystyczne takie jak: fragmenty średniowiecznych murów miejskich, dawny ratusz - obecnie siedziba lokalnego muzeum, której częścią ekspozycji jest zbiór pamiątek byłego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego – m.in. jego księgozbiór i kolekcja odznaczeń, dwa kościoły z XIV wieku, XVIII-wieczny dwór, oraz cała masa zabytkowych kamienic i innych budynków z XIX i XX wieku w tym – zwracający uwagę dworzec kolejowy o konstrukcji szachulcowej. W pobliżu centrum miasta znajdziemy też piękny park ze starymi drzewami – idealne miejsce, by odpocząć po spacerze. Przejazd do Połczyna Zdroju. Połczyn-Zdrój to kurort znany nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W oparciu o bogate złoża znakomitej jakości borowiny i permskich solanek miasto z powodzeniem podtrzymuje i rozwija ponad 300-letnie tradycje uzdrowiskowe i należy do urokliwych zakątków Pomorza Środkowego. Połczyńska starówka jest wpisana do rejestru zabytków, gdyż stanowi zabytkowy, średniowieczny układ urbanistyczny, a ponad 500 parasoli rozwieszonych nad połczyńskim deptakiem robi wrażenie i przyciąga uwagę odwiedzających miasto, w Polsce to prawdopodobnie jedyny taki deptak. Drugim miejscem, które odwiedzimy jest tutejszy Park Zdrojowy. Położony w pobliżu centrum, jest ulubionym miejscem spacerów zarówno wśród mieszkańców jak i przyjezdnych. Założony przed 2 wojną światową park zajmuje blisko 80 hektarów powierzchni. Po czasie wolnym przejazd przez malownicze tereny Pomorza środkowego do Szczecinka. Szczecinek - zwiedzanie rozpoczniemy od Zamku, którego najstarsze skrzydło pochodzi z połowy XIV wieku. Następnie szczecinecki ratusz, zbudowany w 1852r. Wokół ratusza znajduje się szczecinecki Rynek. Atrakcją Szczecinka jest również Spichlerz z 1850 roku. Jednym z głównych miejsc jest Kościół Mariacki, zbudowany w latach – 1905 -1908. Jego smukła wieża, wysoka na 78m góruje nad całym miastem. Szczecinek jest miastem zieleni. Dużą część miasta zajmuje park miejski założony w latach 1875-1903r. Jest w nim dużo skwerów, alejek, rabatek. Rośnie w nim ponad 2000 drzew liczących ponad 100 lat. Po czasie wolnym późny powrót do Trójmiasta.
Cena obejmuje:
- przejazd komfortowym autokarem**** (odstęp między siedzeniami min. 83cm)
- 1 nocleg w hotelu w pokojach dwuosobowych
- wyżywienie (1 x śniadanie, 1 x obiadokolacja)
- poczęstunek śniadaniowy
- usługa pilotażu wycieczki
- ubezpieczenie NNW, BP, KL
Cena nie obejmuje:
- kosztów realizacji programu: (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, systemu słuchawkowy Audio Guide) – 130 zł płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu
- wydatków własnych
- napoi do obiadów
- dopłata do pokoju jednoosobowego: 120 zł
Uwaga: Limit bagażowy w autokarze – bagaż podstawowy 15kg/os. + bagaż podręczny 5kg/os.