Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Austria

Stolica : Wiedeń
Jednostka monetarna : euro

 

 

 


Centra artystyczne, gospodarcze, administracyjne w Austrii to Wiedeń, Graz, Salzburg, Innsbruck. W stolicy, mieście Straussa, tego od walców, można odpocząć w parku jego imienia, ale wcześniej obowiązkowo oglądamy: katedrę św. Stefana i barokowe pałace – Hofburg, Schönbrunn, Belweder, pochodzący z XIX wieku Kościół Wotywny, Ratusz, gmach Austriackiego Parlamentu, Wiedeńską Operę oraz Muzeum Historii Naturalnej i Historii Sztuk Pięknych. Austria to kraj, który zachwyci miłośników architektury. Wspaniałe barokowe rezydencje pałacowe, renesansowe zamki i średniowieczne twierdze sytuowane w romantycznym krajobrazie zielonych wzgórz, owiane legendą ruiny zamków, miasta i miasteczka, których początki sięgają jeszcze czasów celtyckich - wszystko to tworzy prawdziwie fascynujący obraz .


Kuchnia
Kuchnia austriacka jest prosta i prowincjonalna. Państwo sąsiaduje z: Włochami, Węgrami, Czechami, Niemcami, Liechtensteinem, Słowacją, Słowenią, Szwajcarią, ale one nie wpłynęły kulinarnie na Austrię. Tam nadal królują mięsa, ziemniaki, produkty mączne. Jest dość tłusto, trudno mają wegetarianie. Ale kraj Mozarta słynie też z doskonałej kawy, win i tortu Zachera. Typowe dania mięsne to na przykład schweinebraten - pieczona wołowina z knedlami, tafelsplitz - gotowana wołowina z chrzanem, sosem i smażonymi ziemniakami. Wegetarianom powinien przypaść do gustu marillenknoedl, czyli knedle z morelami albo milchramstrudel - ciasto podawane z sosem waniliowym. Najciekawsze są jednak wyrafinowane potrawy rdzennej kuchni austriackiej. Salzburger nockerl to jedno z nich. Jest to suflet, przyrządzany z białek. Innym, niezwykle interesującym jest kaiserschmarn - to delikatne racuszki, z ubitych białek. Oczywiście, nie można tu nie wspomnieć o sznyclu wiedeńskim, panierowanym w tartej bułce kotlecie cielęcym albo wieprzowym.

Jedzenie
Desery wymyślili Austriacy (doskonałe torty), a dania główne „zadomowiły” się od sąsiadów: gulasz, knedle, pasta (spaghetti) itd. Sporo mięsa (np. Wienerschnitzel), ale na brak sałatek też narzekać nie można (np. Schopska Salat). Doskonale smakuje Kaiserschmarn. Jadalne specjały to kawa „Melange”, „Mozartkugel” (marcepanowo-czekoladowe jajeczka Mozarta... jak nazywają je Włosi), Apfelstrudel i Tort Sachera.


Kultura
Austria kulturalnie jest nierozerwalnie związana z muzyka klasyczną. Nikt chyba nie podważy wielkości rodziny Straussów, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna czy Franza Schuberta. Słynny walc wiedeński pochodzi właśnie z tego kraju, podobnie jak tradycja królewskich balów na kilka tysięcy par czy koncertów filharmonicznych. Obecnie najlepsza w kraju jest Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich i Wiedeńska Opera Narodowa, skupiające talenty ze wszystkich stron świata. Do dzisiaj w Austrii organizowane są coroczne festiwale i imprezy muzyczne jak Wiener Festwochen, festiwal w Salzburgu czy największy na świecie festiwal Schuberta w Schwarzenburgu. Wiele lokalnych tradycji i zwyczajów pochodzi także z kultury ludowej. W ciągu roku odbywają się imprezy folklorystyczne, jasełka, kolędowanie adwentowe, marsze czarownic i przebierańców pod koniec grudnia. Pochody takie zwane Scheller, Wampleler lub Scheman mają przepędzić zimę i obudzić przyrodę do życia.


Dunaj
Miłą przygodą podczas pobytu w Austrii jest udział w wycieczce statkiem po Dunaju. Warto przebyć choć jeden z wielu świetnie przygotowanych szlaków pieszych lub rowerowych. Wtedy można w pełni podziwiać niezapomniane krajobrazy i koniecznie trzeba wstąpić do którejś z alpejskich wiosek, które witają nas gościnnie pensjonatami z domowym wyżywieniem. Warto zobaczyć też lodowe jaskinie w Werfen i Dachstein.


Narty
Do nart w Austrii nikogo chyba nie trzeba namawiać. To sport narodowy i w związku z tym infrastruktura jest perfekcyjnie przygotowana. Do Tyrolu – „serca Alp” zjeżdżają się miłośnicy białego szaleństwa z całej Europy, a nawet świata. Największym ośrodkiem narciarskim Austrii jest Innsbruck. W niektórych jego okolicach białe szaleństwo można uprawiać okrągły rok. Mowa tu między innymi o Stubaital, Glungezer, Axamer Lizum i Mutterer Alm. Także w Alpach Oetztalskich wieczne lodowce czekają cały rok. W całych Alpach trasy są niezwykle zróżnicowane pod względem trudności. Spotkać można zarówno profesjonalne trasy zjazdowe, na których rozgrywa się międzynarodowe zawody ( jak na przykład Planai w styryjskim Schladming), jak i trasy rodzinne czy ośle łączki. Jeśli ktoś chce, może znaleźć trasy z muldami albo głębokim śniegiem. Trasy są w razie potrzeby dośnieżan


Pamiątki
Ciekawie smakuje olej z dyni – ciemnozielony do brązowego, jest dodatkiem do sałatek lub po prostu w ramach przystawki, serwowany z białym pieczywem.

 


Warto zobaczyć


Wiedeń - Jest miastem pełnym uroku i poza znamiennymi charakterystycznymi zabytkami, które odcisnęły piętno na kulturze jst tu też sporo mniej znaczących ale równie pięknych miejsc. Wybierając się na spacer po mieście warto zacząć od Stephansplatz ze strzelistymi wieżami katedry, a następnie odwiedzić dwa inne place: Petersplatz i Plac Albertina. Następny jest Cesarski Hofburg, siedziba Habsburgów i zelazny punkt wycieczki po mieście. Kolejne miejsce to Volksgarten - jeden z najpiękniejszych ogrodów z pomnikiem cesarzowej Elżbiety. Plac Marii Teresy z pomnikiem cesarzowej, następnie Parlament i tuż obok Neues Rathaus w samym środku parku, na Rathausplatz. Po obiektach administracji pora na kulturę, więc po drodze czeka Teatr Miejski Wiednia, dokładnie po przeciwnej stronie rynku. W okolicy można też zobaczyć kościół wotywny w stylu neogotyckim. Następny na trasie spaceru jest Kanał Dunajski – niewielka odnoga właściwej rzeki. Później trochę odpoczynku wśród zieleni w Parku Miejskim i ogrodach Hofburga.Prywatny ogród rodziny cesarskiej dostępny dla wszystkich mieści elegancką szklaną Palmenhaus (Palmiarnię) i Schmetterlinghaus (Dom Motyli). Na zakończenie Kościół Minorytów z oktagonalną wieżą i przepiękna mozaiką. To program na jeden dzień, a pozostało jeszcze kilka miejsc, takich, jak Pałac, ZOO, plac Karola, Pawilon Secesji nazywany tez kapustą, Pałac Belweder, wesołe miasteczko Prater, Gasometr czy Ogród Botaniczny. Jednym słowem Wiedeń potrafi zapewnić zajęcie na długi czas pobytu.


Insbrucka  - W sercu alpejskich krajobrazów przeszłość spotyka się z przyszłością: znane na całym świecie zabytki Insbrucka świadczą o jego bogatej historii – tuż obok wznoszą się nowoczesne budowle w stylu postmodernistycznym, zaprojektowane przez światowej sławy architektów. Innsbruck zbudowane jest według średniowiecznego układu urbanistycznego, który zachował się mimo wielu nalotów w czasie II wojny światowej. Ocalał również zamek cesarski Hofburg, założony przez Maksymiliana I, w którym można oglądać oryginalne umeblowanie i wyposażenie pokoi, stroje dam i broń panów. Zamek Ambras istnieje dzięki fundatorowi arcyksięciu Ferdynandowi II. To jeden z najważniejszych zabytków z bardzo bogatą kolekcją dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku. Turyści zwiedzają kościół dworski z nagrobkiem cesarza Maksymiliana I; katedrę św. Jakuba z grobowcem Maksymiliana III; Stadtturm – wieżę miejską zbudowaną w latach 1442-1450, gdzie codziennie grana jest z niej melodia; skocznię Bergisel, powstałą w 1927 r., na której organizowany jest konkurs Turnieju Czterech Skoczni, i która była wielokrotnie przebudowywana; liczne budowle z XVII i XVIII w.; średniowieczne domy podcieniowe; na przedmieściu Wilthen – zabytkowe opactwo z kościołem zbudowane w latach 1651-1667.


Linz - położone jest nad Dunajem i nad rzeką powstały dwa centra kulturalne Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos i sala koncertowo-kongresowa Brucknerhaus. W 2007 roku rozpoczął działalność zmodernizowany Dom Kultury, zbudowany jeszcze w latach 30. Odbywają się w nim wystawy, spektakle, działa kino, restauracje. Podobną funkcję pełni Ars Electronica Center, przebudowany za 30 milionów euro, mieszczące futurystyczne, interaktywne laboratorium, w którym zwiedzający sami mogą przeprowadzać eksperymenty. Również od 2007 roku nad Linz góruje Wieża Nauk, licząca 63 metry wysokości, która mieści Centrum Literatury, Mediów i Popularyzacji wiedzy. Sporo zrobiono na terenie starówki: przebudowano Plac Farny rozciągający się wokół katedry i śródmiejską Promenadę.


Salzburg -  Centralnym zabytkiem Salzburga jest oczywiście monumentalna, górująca nad miastem twierdza Hohensalzburg, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Wysoki Salzburg. Jej powstanie datuje się na XI wiek naszej ery. W tym czasie powstał tu kastel warowny z inicjatywy arcybiskupa Gebharda, a przez kolejne stulecia zamek był rozbudowywany i umacniany. Największym budowniczym twierdzy był Leonhard von Keutschach żyjący na przełomie XV i XVI wieku, który wzmocnił ją i uczynił z niej fortecę nie do zdobycia. Początkowo stanowiła bogatą rezydencję, która nigdy w historii nie została zdobyta, później koszary i więzienie. Obecnie Hohensalzburg uchodzi on za największą zachowaną w całości fortecę w Europie Środkowej. Twierdza jest zarówno obiektem muzealnym, jak i jedną z największych atrakcji turystycznych Austrii. Obecnie udostępnia się zwiedzającym Złotą Salę oraz Złotą Izbę, komnaty z pięknymi, polichromowanymi stropami kasetonowymi, wspaniałymi ornamentami snycerskimi, rzeźbami i malowidłami gotyckimi. Unikatowym zabytkiem jest trzykondygnacyjny gotycki piec kaflowy. Forteca udostępniona jest turystom przez cały rok. W gotyckich wnętrzach Wysokiego Zamku mają miejsce koncerty muzyki klasycznej. Ponadto każdego roku odbywają się tu warsztaty artystyczne Międzynarodowej Akademii Letniej. Na górę można się dostać albo wąską ścieżka po stromym zboczu, albo XIX-wieczną kolejka linową.

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:8121
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb