Bułgaria
Państwo położone w południowo- wschodniej części Europy, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
Klimat i temperatura w Bułgarii
Klimat jest tu umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi -6 °C (w terenach górskich), -3 °C (w centralnej części kraju) do 2 °C (na południu kraju), w lipcu odpowiednio od 18 °C, 23 °C i 25 °C.
Na wczasy do Bułgarii najlepiej wybrać się w okresie od czerwca do września, kiedy to temperatury powietrza na wybrzeżu przekraczają 25 oC. W tym samym czasie w głębi kraju temperatury są od 2 do 4 oC niższe.
W maju i październiku jest nieco chłodniej, jednak termometry wciąż wskazują ponad 20 oC. Woda w Morzu Czarnym najcieplejsza jest w lipcu, sierpniu i wrześniu (21-23 oC). W czerwcu jej temperatura wynosi ok.19 oC.
Płatność i waluta
Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew (BGN), który dzieli się na 100 stotinek. Wymiana złotówek na lewy w Polsce jest nieopłacalna. Wyjeżdżając z Polski warto wymienić złotówki na euro czy też usd, aby na miejscu wymienić je na lewy. Opłacalne jest także zabrane ze sobą kart płatniczych i pobieranie bułgarskiej waluty z bankomatów, jednak wcześniej warto zapoznać się z kursem, marżą i sposobem przeliczania przez bank, aby upewnić się, że przy danym kursie euro czy dolara na pewno jest to opłacalne.
1 LEW = 2 ZŁ
CENY W SLONECZNYM BRZEGU lew zł
ALKOHOLE
piwo Zagorka w barze 1-3lew 2-6zł
piwo Zagorka w sklepie 0,8-1lew 2zł
wódka Flirt 0,7l (37,5%) 9lew 18zł
wino Sophia 1-2lew 2-4zł
whisky Black Ram 0,7 11lew 22zł
Butelka dobrego bułgarskiego wina 0,75l 4lew 8zł
ART. SPOŻYWCZE
Chleb (duży, biały, nie pokrojony bochenek) 0,8lew 2zł
Masło 250g 2,5lew 5zł
10 jajek 2-3lew 4-6zł
1 litr soku pomarańczowego 100% w kartonie 2,5lew 5zł
Olej 1 litr 2lew 4zł
Duży jogurt Danone 1,5lew 3zł
Mleko w kartonie 1 litr 1,7lew 3zł
Parówki -4 sztuki 2,5lew 5zł
Tuńczyk w puszce 2,5lew 5zł
OBIAD W RESTAURACJI
zestaw: mięso + ziemniaki/frytki + sałatka 10 - 15lew 20-30zł
zestaw: ryba + ziemniaki/frytki + sałatka 12lew 24zł
frytki 2lew 4zł
naleśniki 2lew 4zł
sałatka Shopska 4lew 8zł
pizza - dla jednej osoby 6lew 12zł
NAPOJE
Coca-Cola 2,5L 2,5lew 5zł
woda 1,5L 0,8lew 2zł
SPRZET NA PLAZY
dwa leżaki 7lew 14zł
parasol 7lew 14zł
PRZYKLADOWE ATRAKCJE
7 min na Jet Sky 50lew 100zł
Parasailing dla 2 osób 120lew 240zł
WYPOZYCZENIE SAMOCHODU
Ford Focus 1 dzien 60lew 120zł
taxi z lotniska w Burgas do Słonecznego Brzegu (4 osoby) 50lew 100zł
PALIWO
Benzyna 1 litr 2,10lew 4zł
Olej napędowy (Diesel) 1 litr 2lew 4zł
Bułgaria od strony kulinarnej
By przekonać się o gościnności Bułgarów wystarczy udać się na tradycyjny wieczór bułgarski, gdzie już przy wejściu goście witani są chlebem. Trzeba wiedzieć, że posiłki odgrywają znaczącą rolę w życiu Bułgarów. Potrawę główną spożywa się popijając winem. Trzeba dodać, że to właśnie Bułgaria uznana jest za ojczyznę wina. Kuchnia bułgarska jest kuchnią bałkańską, w której wiele potraw jest wspólnych dla wszystkich narodów zamieszkujących Półwysep, często noszą nawet one podobnie brzmiące nazwy, najczęściej pochodzenia tureckiego lub greckiego. Wykorzystuje się tu dużo warzyw, służących przede wszystkim do sporządzania smacznych sałatek i surówek. Najpopularniejszą z nich jest bez wątpienia szopska sałata, którą można zamówić w większości restauracji w Bułgarii. W kuchni bułgarskiej raczej nieczęsto występują potrawy mączne (np. pierogi). Podstawowe dania nigdy nie mają słodkiego smaku (np. knedle, pierogi z jabłkami lub truskawkami), za to desery bywają nader pomysłowe (np. ciastko z makaronu zalanego gęstym słodkim syropem).
Bułgarzy zjadają bardzo dużo chleba, podawanego praktycznie do wszystkich dań. Mają także swój sposób jedzenia chleba: nie trzymają całej kromki w dłoni, lecz kładą ją obok talerza na serwetce i ułamują po kawałku. W restauracji kelnerzy zwykle pytają, ile życzymy sobie kromek chleba (albo bułek) do obiadu (za co płaci się oddzielnie).
Zalety i atrakcje
Temperament Bułgarów można określić słowami: wino, muzyka, otwartość, tolerancja… Lubią biesiadować, słuchać muzyki i dobrze się bawić. Ich osobliwością jest przyjazna atmosfera w relacjach międzyludzkich, niski stres, zdrowe odżywienie, uprawianie sportów i długowieczność. .
Kraj ten ma do zaoferowania piękne wybrzeże z plażami o wyjątkowo delikatnym piasku, niezwykłej szerokości i urody, gdzie temperatura powietrza i wody mało się różni między sobą. Górskie obszary Bułgarii skrywają nieprzebraną liczbę niepowtarzalnych klasztorów, w których można poczuć atmosferę dawnych czasów. Kraj ten posiada dziewięć obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do Bułgarii przyciągają turystów także trudno dostępne skały w miejscowości Belintasz w Rodopach, będące miejscem różnych kultów religijnych od tysięcy lat. Magia tego miejsca jest bardzo silna, jedni odczuwają tu przypływ energii, inni boją się klątwy jaka panuje nad tym miejscem, naukowcy zaś są pewni, że jest to miejsce lądowania przybyszów z kosmosu. Faktem jest, że większość turystów odwiedzających Belintasz wierzy, że przebywanie w tym miejscu przynosi zdrowie.
Bułgarii to również jedno wielkie handlowisko. Bazary są nieodłączną częścią krajobrazu bułgarskiego. Bułgaria to kraj, gdzie setki ulic mają jednakowe nazwy , to kraj gdzie rodzice są karani za wagary swoich dzieci, to kraj gdzie nasycenie aut wyprzedziło Nowy Jork. Bułgaria, to kraj kontrastów, bogatej historii i ciekawych tradycji.
WARTO ZOBACZYĆ:
- Delfinarium w Warnie, jest totalnie nieoznakowane. Trafić jednak nietrudno – wystarczy od mola iść cały czas parkiem na północ. W końcu natkniesz się na nieco podstarzały budynek delfinarium.
- Nessebar to stare, zabytkowe miasto położone na wybrzeżu Morza Czarnego w prowincji Burgas. O wyjątkowości miejsca i jego ogromnej wartości historycznej decydują bardzo dobrze zachowane cerkwie, pochodzące z okresu XIII – XIV wieku
- Sozopol małe bułgarskie miasto położone 30 km na południe od Burgasu na południowym wybrzeżu bułgarskiego Morza Czarnego. Miasto jest obecnie znanym kurortem oraz miejscem, w którym odbywa się festiwal filmowy nazywany Apollonią.
- Sofia, gdzie możesz zobaczyć np. Cerkiew Bojańską, Cerkiew Mądrości Bożej, rotundę św. Jerzego czy też zabytkowe tureckie łaźnie.
- Ujściowy odcinek rzeki Ropotamo ma ewidentnie greckie pochodzenie, prawdopodobnie od nazwy ''Rzeka Kalugerska''
- Bałcznik, w mieście znajduje się 5 cerkwi, z czego 4 działające, a także meczety.
- Przylądek Kaliakra jest najdalej wysuniętą w morze częścią Bułgarii. Klif z wielowarstwowego piaskowca, niesamowity kolor porostów i skał, schodzących wprost do morza, piękne, błękitne laguny u podnóża.
Zakupy i pamiatki
Jednym z symboli Bułgarii oraz jej głównym towarem eksportowym jest olejek różany. Bułgarskie wina stosunkowo niedawno zostały odkryte przez somelierów. Od tego czasu miejscowe winnice przeżywają prawdziwy boom, a niemal wszyscy turyści wracają do swych krajów zaopatrzeni w butelkę miejscowego trunku. Jednymi z ulubionych pamiątek przywożonych z wczasów w Bułgarii są ikony. Niestety, większość sprzedawanych na bazarach i w sklepach (lub popularnych na bułgarskim wybrzeżu budkach) nie powstała w skupieniu przez uduchowionych artystów, lecz wyszła spod maszyny w mało romantycznej fabryce umiejscowionej na przedmieściach Sofii. Jeśli nastawiamy się na kupno prawdziwej ikony, powinniśmy wygospodarować nieco więcej pieniędzy oraz cierpliwości i udać się do małych wiosek nieopodal kurortów, gdzie tworzą miejscowi artyści. Tam za niewygórowaną cenę możemy nabyć prawdziwe dzieła sztuki. Naprawdę warto!
Kurort Albena
Ten kurort jest idealny dla rodzin z dziećmi, położony na olbrzymim terenie otoczony lasem i zielenią. Funkcjonuje jako miasteczko turystyczne więc wszystkie atrakcje są dostępne niezależnie od tego, w którym hotelu jest się zakwaterowanym. Albena – najmłodszy kurort w Bułgarii, zlokalizowany jest w malowniczej zatoce bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, w 32km na północy miasta Warna i w 15km od Złotych Piasków.
Albena – jeden z najbardziej pociągających kurortów : spokojne ciepłe morze, głębokość w obszarze 100-200m od plaży jest ok. 1,6m, wspaniały las, wygodna lokalizacja tworzą niepowtarzalną atmosferę kompleksu. Plaża ciągnie się na długości ok. 6 km, jest najszerszą w Bułgarii – 200-300m., jest drobno piaszczysta i łagodnie opada ku morzu - po prostu idealna dla dzieci. Niemniej i dla dorosłych przygotowano tu sporo atrakcji. Wypielęgnowane tereny zielone oraz rezerwat przyrody „Balata”.
Kurort Słoneczny Brzeg
Największa i najstarsza turystyczna miejscowość na bułgarskim wybrzeżu. Miasto jest nazywane Las Vegas Wschodniej Europy. Dyskoteki, kluby, restauracje, parki rozrywki i zespoły hotelowe z basenami oświetlają po zmroku całe wybrzeże. W okolicy znajdują się 2 Aqua Parki. leży nad półokrągłą zatoką, którą od północnej strony otacza pasmo Gór Bałkańskich. Plaża ze złocisto- słonecznym piaskiem liczy tam 8 km długości, ponad 100 m szerokości i to jej miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. W miasteczku można znaleźć wiele kawiarni, restauracji, barów i sklepów. Słoneczny Brzeg to idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. W okolicach miasta znajduje się kilka historycznych miejsc, które trzeba zwiedzić, m.in. przepiękna rzymska Świątynia Jupitera za Obzorem lub malownicze ruiny greckiej twierdzy Poleokastro. Położony niedaleko rzeki Kamczaja rezerwat leśny: "Łangoza", wraz ze swą cudowną egzotyczną roślinnością również wart jest odwiedzenia.
Kurort Złote Piaski
Wspaniała, piaszczysta plaża dająca nieograniczone możliwości spędzenia urlopu aktywnie, świetnie wyposażone centra, wypożyczalnie i obiekty sportowe. Bułgaria Złote Piaski. Miejscem, które warto zobaczyć, będąc w Złotych Piaskach jest Monaster Aładża ulokowany w jaskini. To najsłynniejszy spośród eremickich klasztorów skalnych, jakie działały na bułgarskim wybrzeżu w XIII-XIV w. Klasztor tworzą dwa poziomy wykutych w pionowej skale pomieszczeń, na które składają się dwie cerkiewki, kaplica, krypta, kuchnia, jadalnia, kilka cel mnisich. Tuż obok wejścia do klasztoru, jest niewielkie muzeum, prezentujące m.in. ikony związane z dziejami klasztoru. Z muzeum można przejść ścieżką do oddalonych o ok. 600-700 m jaskiń, zwanych Katakumbami.