Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Czechy

Obok Rzymu, Paryża czy Londynu to właśnie Praga uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miast Starego Kontynentu. Jej atutem jest mieszanka stylów architektonicznych oraz doskonale zachowany średniowieczny układ śródmieścia. Poza tym od XIV wieku miasto należy do najważniejszych ośrodków naukowych i kulturalnych w Europie Środkowej. Jeśli więc ktokolwiek wybiera się w podróż do Pragi, to musi w niej spędzić nieco czasu. Pełno tu bowiem zabytkowych budowli i zakątków wartych odwiedzenia.

Kuchnia regionalna
Charakterystyczną potrawą typową włąśnie dla Czechów jest golonka, która najczęściej serwowana jest wraz z różnego rodzaju sosami. Jednak prawdziwą furorę oraz raj dla podniebienia powodują sosy śmietanowe, które bezapelacyjnie są najlepszym dodatkiem w czeskiej kuchni. Ponadto kuchnia opisywana w niniejszym tekście cechuje się podawaniem twarogu, który smażony jest wraz z ciastem piwnym. Oczywiście twaróg jest specjalny. Mowa w tym przypadku o ołomunieckiej odmianą tego produktu. Czesi słyną również ze smażenia serów. Inne czeskie regionalne specjały to:

  • praska szynka
  • pardubicki piernik
  • ołomuniecki serek (olomoucké tvarůžky)
  • Frgale, duże okrągłe kołacze z powidłami


Ceny:
Ceny. Najtańsze noclegi w „ubytownach” można znaleźć już za sto kilkadziesiąt koron za łóżko. „Ubytownie” to coś pomiędzy schroniskiem a hotelem robotniczym. Standard zwykle jest dosyć niski, a pokoje pamiętają czasy Czechosłowacji. Za nocleg w hostelu trzeba liczyć minimum 300 CZK.
Butelka wody mineralnej 4-20 CZK. Piwo w sklepie 5-20 CZK (średnio ok. 10 CZK + 3 CZK kaucja). Piwo w pubie 20-40 CZK.

Blisko natury
Ale nie każdy wie, że Czesi mają też pojezierze. Może to za dużo powiedziane, ale jest woda do pływania i wędkowania. Na południu, przy granicy z Austrią leży województwo południowoczeskie. Jego stolicą są Czeskie Budziejowice. To senna prowincja, przywodząca na myśl czeski film. Są jeziora, lasy, kempingi, swojskie gospody, ale też typowo turystyczne miasteczka jak Budziejowice, Trzeboń czy Tabor z przepięknym zamkiem. Jeśli lubimy oglądać naturalną twarz zwiedzanych krajów bez blichtru i makijażu, to jest to dobre miejsce. W Republice Czeskiej są cztery parki narodowe: Karkonoski Park Narodowy, Szumawski Park Narodowy, Park Narodowy Podyjí oraz niedawno powstały Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii. Dwa pierwsze obejmują głównie góry. Z kolei słynny Morawski Kras to labirynt zalesionych wzgórz i wapiennych wąwozów. Większość turystów przyjeżdża tu ze względu na jaskinie, ale warto też wybrać się na spacer wytyczonymi szlakami.


Ciekawostki o Czechach

  • Dzielny Wojak Szwejk – fikcyjna filmowa postać i nieoficjalny symbol narodowy Czechów
  • Czy wiesz , że czeski hymn 'Kde domov můj?' ('Gdzie jest mój dom?'), pochodzi z … satyrycznej sztuki teatralnej z 1834 roku
  • Czy wiesz , że mówią, że Czeski naród jest muzykalny "Co Čech, to muzikant"
  • Na wielkanocnych stołach w Czechach nie może zabraknąć tzw. oseni, tj. zdobnych doniczek ze świeżo wzeszłym zbożem (z reguły pszenicą), w które wbija się przybrane kolorowymi wstążkami patyczki z przymocowanymi do nich pisankami, zajączkami, kurczaczkami. Tradycyjnie piecze się również słodkie bułki w formie wielkanocnego baranka.
  • Pomlazka - obyczaj (symbolicznego) bicia kobiet w Wielki Poniedziałek wierzbowymi witkami, ozdobionymi wstążkami i splecionymi w warkocz. Wierzy się, że uderzenie pomlazką dodaje kobiecie urody i witalności, stąd pominięcie którejś z dam traktowane jest wręcz jako obraza.
  • Barborki gałązki czereśni, ścinane i wkładane do wody na Świętej Barbary na 4 grudnia , które miały zakwitnąć na Boże Narodzenie
  • Dzień wszystkich Świętych obchodzi się nie w listopadzie jak w Polsce, groby odwiedza się w Wigilię Bożego Narodzenia
  • Na grobach pali się tak zwane frantiszki - tlące stożki z mieszanki drzewa węglowego , trocin, drewna sandałowego i kadzidła
  • Dwa Święta Zakochanych 14 lutego i 1 maja. Jego partonem jest największy czeski poeta romantyczny Karel Hynek Mácha, który w słynnym poemacie Maj pisał „Był późny wieczór – pierwszy maja, wieczorny maj – był miłości czas“


Pamiątki
Będąc w Czechach warto zakupić uwielbianą przez Polaków czekoladę studencką, okrągłe andruty (Karlovarske oplatky) oraz wafelki Zlate oplatky. Z innych produktów żywnościowych nie wolno zapomnieć o serze pleśniowym hermelinie występującym w trzech odmianach: naturalnym, z zielonym pieprzem i papryką. Ciekawostką są knedliki czeskie w proszku przyrządzone ze smażonego sera albo gotowych utopenców.

Degustatorzy mocniejszych trunków powinni zaopatrzyć się w bardzo popularne w Czechach alkohole – likier ziołowy Beherovka, śliwowica czy słynny Absynt, którego produkcja jest zakazana w większości krajów świata. Najszlachetniejszym Absyntem, otrzymywanym w naturalnych procesach są: Absinth Bairnsfather i Absinth Realisty (do butelki ma dodane trzy gałązki różnego rodzaju ziół).

 

 

Co warto zobaczyć

 

Praga
Czeska stolica może nas zauroczyć, jest bardziej popularna niż Budapeszt, a nawet Wiedeń. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji zobaczyć Paryża, Rzymu, Londynu, niech najpierw pojedzie do Pragi, a będzie miał przedsmak wielkiej Europy. Wyszehrad, najstarsza siedziba czeskich książąt z XI wieku, Zamek Praski największy zamek średniowieczny na świecie z IX wieku, Złota Uliczka, przy której kiedyś mieszkali rzemieślnicy i złotnicy. Swoją pracownię miał tam Franz Kafka. Aż trudno uwierzyć, że w tak uroczym otoczeniu, powstały tak mroczne dzieła. Kościoły, muzea, ulice, wieże...

Na Moście Karola
Nie wiem, ile potrzeba czasu, żeby nacieszyć się tymi wspaniałościami. Na samym Moście Karola spędzić można cały dzień. Do podziwiania są posągi i masa ludzi z całego świata, którzy chcą zainteresować przechodniów jakimiś niezwykłymi umiejętnościami i zarobić trochę grosza. Most można obejrzeć też z innej strony podczas rejsu statkiem po Wełtawie. Cuda zobaczymy w żydowskiej dzielnicy Josefov, której niezwykły charakter dostrzeżono dawno temu. Na szczęście Polacy też poszli po rozum do głowy i dzisiaj wypieszczony jest już krakowski Kazimierz, więc Josefov nie robi już takiego wrażenia jak 20 lat temu.

Praska Starówka
W Pradze trzeba mieć pojemną kartę do aparatu, bo pstrykać zdjęcia trzeba na okrągło. Na Rynku Starego Miasta pomnik Jana Husa, kościół NMP przed Tynem, ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym, a potem jeszcze Plac Wacława. To właśnie tutaj w 1969 roku samospalenia dokonał student Jan Palach, a w listopadzie 1989 roku odbył się wiec protestacyjny przeciwko brutalnym akcjom policji, który był impulsem do Aksamitnej Rewolucji i odrzucenia komunizmu. Trzeba wiedzieć, że Praga jest światowa również pod względem różnorodności i poziomu lokali, ale także pod względem cen. Bez względu na to, ile mamy w kieszeni, zawsze napijemy się dobrego piwa. Albo w przytulnej gospodzie, albo w ekskluzywnym pubie.


Brno
Teraz też spacer po zwartej starówce będzie przyjemnością. Obejrzymy gotycką katedra Św. Piotra i Pawła na wzgórzu Petrov, kompleksy budynków klasztornych, barokową, naturalistyczną fontannę Parnas, dwór biskupi, renesansowe pałace panów z Lipé i panów z Kunštátu, kościół św. Jakuba, Hausperský palác - siedzibę teatru Husa na provázku. Jest to również centrum architektury współczesnej. Pod koniec XIX w. powstały w stylu modernizmu dwa wyjątkowe obiekty: Kleinův palác z elementami żelaznymi i ustępami ze spłuczką oraz Mahenovo divadlo - pierwszy w Czechach zeelektryfikowany teatr. Jednak najbardziej zapadają nam w pamięć budynki modernistyczne oraz w stylu funkcjonalizmu. Imponujący jest jednolity kompleks budynków brneńskich terenów wystawowych z lat 30. i 60., gdzie co roku odbywa się ponad 50 wystaw i targów.

Zamek Śpilberk
Berneński zamek jest najstarszym a zarazem najatrakcyjniejszym obiektem zabytkowym w mieście. Jego budowę rozpoczęto na okolicznym wzgórzu w XIII wieku z inicjatywy Przemyślidów. Zamek stał się siedziba miejscowych margrabiów w połowie następnego stulecia, przekształcając się w barokową twierdze, za czasów imperium austro-wegierskiego w ciężkie więzienie, a następnie w koszary wojskowe. Zamek dwukrotnie negatywnie zapisał się w świadomości Czechów: podczas I i II wojny światowej, kiedy osadzano tu więźniów, prześladowano i torturowano. Podczas niemieckiej okupacji wielu z nich trafiło później do obozów koncentracyjnych. Dopiero po ustabilizowaniu sytuacji w czechach w 1959 roku zamek został przeznaczony na siedzibę Brneńskiego Muzeum Miejskiego.

Czeskie Budziejowice
Z pewnością, gdy dojeżdżał do tego miasta, bardzo ważnego ośrodka zwolenników Jana Husa, zachwycał się Basztą Kotnov i Bechyńską bramą, które widoczne są z okien pociągu. Być może dlatego za ten hamulec niechcący pociągnął. Dawne mury Taboru są imponujące. Na stacji Szwejk zostaje ukarany mandatem, ale płaci za niego życzliwy mężczyzna i jeszcze daje żołnierzowi pieniądze. Ten szybko je przepija i do Czeskich Budziejowic udaje się na piechotę. Nie ma co współczuć Szwejkowi, bo południowe Czechy są piękne. To kraina trochę zapomniana przez turystów, pełna niewielkich jezior, lasów.

Czeski Krumlow
Starówka posiada zachowaną gotycką budowę. Stoi na niej biały ratusz z XVI wieku. Obecnie w jego piwnicach mieści się Muzeum Tortur. Strzelisty kostel sv. Víta (kościół św. Wita) z I połowy XIV w., przebudowany w I poł. następnego stulecia) z białawą wieloboczną wieżą. Obok znajduje się dom Kaplanka z 1520 roku – jest najstarsza czeska renesansowa budowa poza Pragą. Przy ul. Horní stoi Regionalní muzeum (Muzeum Regionalne), w którym można obejrzeć model miasta, rekonstrukcję sklepu z XVII w., wystawę archeologiczną i pamiątki poświęcone linii kolejowej z Czeskich Budziejowic do Linzu.

Karlowe Wary
Pierwsze gorące źródło zostało odkryte podczas polowania przez samego Karola IV, tropiącego ze swym psem myśliwskim zranionego jelenia. W 1370 r. Karol IV nadał wiosce Vary prawa miejskie i wtedy do nazwy dodano określenie "Karlowe". W ciągu ponad dwustu lat miejscowość liczyła niewiele ponad sto budynków. Karlowe Wary w połowie XVII w., po wojnie trzydziestoletniej, zaczęły być modne wśród arystokracji. Na początku nikt nie wpadł na to, że woda może być pita przez kuracjuszy i służyła jedynie do kąpieli. W powszechnej świadomości uzdrawiająca moc wody była wprost proporcjonalna do stopnia poparzenia skóry - Vary to po polsku "ukrop".

Kutna Hora
Powstało pod koniec XIII wieku na miejscu odkrycia złóż srebra. W zamku nazwanym Vlaššsky Dvůr (Włoski Zamek) powstała główna mennica, w której od roku 1300 bito słynne, i dziś nie mniej cenne, praskie grosze. Mennica zakończyła pracę, w związku z wyczerpaniem złóż srebra w 1727 roku. Ciekawostką miasta jest pierwsze na świecie Muzeum alchymie (Muzeum Alchemii) w Sankturinovským důmu. Zaraz obok znajduje się też Muzeum stříbra (Muzeum Srebra ) – możemy zwiedzić w nim też podziemne kopalniane tunele starej kopalni , ponoć mówią że była to nielegalna kopalnia pewnego mieszczanina, który pod własnym domem wydobywał srebro.

Kościół św. Barbary
Chrám sv. Barbory (kościół św. Barbary) powstał dzięki górnikom, którzy w okresie prosperity miasta uznali, że nie chcą być gorsi od Pragi i stać ich na kościół porównywalny z praską katedrą św. Wita. Jest to jeden z najwspanialszych gotyckich zabytków w Europie, jego budowę rozpoczęto w 1388 roku. . W środku jest pięć naw , ołtarz główny – neogotycki tryptyk z lat 1884–1905. W prawym skrzydle jest wizerunek świętej Barbary. Na tyłach zachowały się XV-wieczne malowidła, a umieszczona mniej więcej pośrodku kościoła rzeźba górnika w białym stroju przypomina, kto fundował całe założenie. Czy wiesz, że powierzchnia zabudowy dorównuje małemu boisku piłkarskiemu (70 x 40 m). Przed katedrą warto zwrócić uwagę na niepozorną kaplicę Bożego Ciała. Zaczęto ją wznosić pod koniec XIV w. jako kostnicę, ale budowla nigdy nie została ukończona.
Na koniec zwiedzania nie można zapomnieć o odwiedzeniu Sedlec i miejsc związanych z ekscentrycznym architektem Janem Blažejem Santinim- -Aichlem. Kostel Nanebevzetí Panny Marie (dawny kościół Cystersów pw. Wniebowzięcia NMP) z lat 1290–1330, z wnętrzem przebudowanym przez Santiniego na początku XVIII w. – typowy przykład dzieła tego architekta, który łącząc gotyk z barokiem, stworzył własny unikalny styl architektoniczny. We wnętrzu całkowicie przeszklone barokowe relikwiarze z ciałami-relikwiami oraz wielkie XVIII-wieczne obrazy śląskiego malarza barokowego Michaela Leopolda Willmanna.

Źródło: www. Lovetotravel.pl

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:2183
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb