Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Łotwa

Oficjalna nazwa: Republika Łotewska
Stolica: Ryga
Ustrój: repubika
Waluta: 1 lats = 100 satims
Język: łotewski (oficjalny), litewski, rosyjski

 

 

 

Na pewno nie egzotyczny i nie pierwszo-, a może nawet nie drugoligowy kierunek europejski. Dla szukających spokoju zwiedzaczy.Na pierwszy rzut oka Łotwa może nie wyróżnia się czymś szczególnym, jednak po bliższym poznaniu można ją „odkryć”. Ostało się na niej sporo pięknych zamków krzyżackich (historyczna część Inflantów), może się też poszczycić piękną i zachowaną w naturalnym stanie przyrodą oraz długimi, piaszczystymi i niezatłoczonymi plażami nad Bałtykiem. Sama stolica, Ryga, jest szczególnie warta uwagi - głównie ze względu na swoje historyczne hanzatyckie pochodzenie oraz secesyjny styl zabudowy, który zwróci uwagę nie tylko pasjonatów architektury. Łotwa kulturowo nie różni się bardzo od Polski, widać jednak na niej silne wpływy rosyjskie i typowo wschodnie, jak np. marszrutki na ulicach miast


Pogoda
Latem na Łotwie temperatury są niższe niż w Polsce. We wrześniu temperatura utrzymuje się w granicach 18-22 stopnie. Ochłodzenie przychodzi w październiku a pod koniec listopada pojawiają się przymrozki. Zima trwa do połowy marca.
Najlepszym okresem by odwiedzić Łotwę jest maj lub przełom września i października.
Najgorszym okresem jest z kolei późna jesień. Tak od końca października robi się zimno, dużo pada, śniegu jeszcze nie ma a i w mieszkaniach ciągle nie grzeją.


Kuchnia
Kuchnia łotewska, oparta jest w głównej mierze na potrawach mięsnych. Do każdego dania podaje się biały lub ciemny chleb, niekiedy z dodatkiem kminku. Jest to kuchnia prosta, lecz pożywna. Dużą popularnością w tym kraju cieszą się dania z warzyw strączkowych, a szczególnie tzw. szary groch ze słoniną i cebulą, zapijany kefirem, kwaśnym mlekiem lub maślanką Dania mięsne przygotowywane są głównie z wieprzowiny. Popularne są pieczone pierożki nadziewane słoniną lub bardzo tłustym boczkiem. Na stołach nie zabraknie ryb morskich: śledzia, dorsza, flądry, makreli oraz słodkowodnych: karpia, minoga, okonia, szczupaka i leszcza.

Ceny
Generalnie w samej Rydze ceny są nieco wyższe niż w Warszawie. Reszta kraju jest tańsza, na poziomie cen polskich. Pamiętajcie jednak, że łotewska waluta, czyli łat, ma obecnie najwyższą wartość wśród walut europejskich, więc niskie ceny mogą być z początku bardzo mylące.


Co warto zobaczyć


Kurzeme
Kurzeme, to region z największymi portami handlowymi i największą częścią wybrzeża, wiec atutem turystycznym są z pewnością miasta nadmorskie. Najważniejsze miasta portowe w tym regionie to Windava, Pavilosta, Jurkalne, Pape, Lipawa, Kuldiga, Kemeri. Kuldiga to jedno z najpiękniejszych i malowniczych miejsc na Łotwie. 1000 lat temu Kuldiga była starożytnym osiedleniem Kursów, do którego przyjeżdżali Wikingowie z Skandynawii. Kuldiga to jedyne miasto na Łotwie, w którym zachowała się jednolita zabudowa drewniana z XVIII-XIX w.w. Dla miasta charakterystyczne są wąskie uliczki i domy pokryte czerwoną dachówką. Lipawa to trzecie co do wielkosci miasto Łotwy, port zwany też Morską Bramą. Pape z kolei stanowi raj przyrodniczy jako pozostałość trzech rybackich wiosek, płytkich jezior i gniazdowisk ptaków trzcinowych.


Zemgale
W tym regionie najważniejsze jest zapewne miasto Kandava, leżące w dawnej dolinie rzeki Abavy w Szwajcarii Kurlandzkiej. Można tu zobaczyć ruiny X-wiecznego zamku, jest romańska synagoga, most łukowy z XVIII wieku, stara czworoboczna wieża - Prochovnia oraz inne obiekty sakralne. Miasto jest wyjątkowo harmonijne, uporządkowane i czyste. W Zemgale jest także Pałac Rundale stanowiący najcenniejszy zabytek architektury stylu barokowego i rokoko.


Widzeme
Ten region to przede wszystkim dwa wazne miasta: Ryga i Jurmala, zajmująca powierzchnię 100 km2 nad Zatoką Ryską. jest to najważniejszy kurort Łotwy. W miejscowości Kemeri znajduje się wspaniały park widokowy, który rozpoczęto tworzyć już w połowie XIX wieku. Plaża zajmuje 176 ha. Zarówno plaże, jak i przybrzeżne mielizny są piaszczyste i do wody w zatoce można wejść daleko. Miasto Sigulda to z kolei piękno przyrody oraz grodzisko Turaidy z zespołem zamku Turaidy będącego najstarszym zabytkiem architektury drewnianej w Vidzeme. W Siguldzie znajduję się trasa saneczkowa i bobslejowa, kilka tras narciarskich i zjazdowych, powietrzna kolejka linowa przez historyczną dolinę Gauji o długości 1060 m, wiszący most nad rzeką Gaują dla pieszych o długości 121 metrów. Inne ciekawe miasta, to Cesis i Strenci.


Latgale
Latgale to przede wszystkim miasto Aglona, z białą Bazyliką w Aglonie, stanowiacą centrum kościoła Rzymskokatolickiego w tym kraju, Aluksne - jedno z najpiękniejszych łotewskich miast, z ruinami zamku i pięknym jeziorem. Na jeziorze znajduje się kilka wysp - Cepurite (czapeczka), Pilssala (wyspa pałacowa), Gara (długa) i Tiklu (wyspa sieci).W regionie warto też odwiedzić zamek w Daugavpils oraz zajrzeć do przygranicznej Ludzy, jednego z najstarszych miast Łotwy.


Ryga
Miejscem obowiązkowym jest oczywiście stolica Łotwy - Ryga. jej Starówka to zaledwie 0,5 km2 ale stanowi niezwykłe bogactwo architektoniczne. Króluje tu przede wszystkim secesja, ale można zobaczyć też strzelające w niebo gotyckie wieże kościołów. Starówka znajduje się na liście UNESCO. Ryga to również miasto zieleni. Łączna powierzchnia terenów zielonych skwerków, bulwarów, 15 parków miejskich i 7 leśnych wynosi 7000 ha. Ryga wita turystów nowocześnie najwyższą konstrukcją w mieście - wieżą telewizyjną, mającą 368,5 m wys. To trzeci co do wielkości obiekt w Europie. Z daleka widać też most wantowy przez Dźwinę – najładniejszy z czterech mostów stolicy Łotwy. Interesującymi obiektami są również gildie kupieckie, typowe dla krajów nadbałtyckich. Oryginalne budynki średniowiecznych gildii nie zachowały się, a te, które oglądać można dzisiaj pochodzą z połowy XIX w. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest Rigas pils czyli XIV-wieczny zamek ryski, wielokrotnie przebudowywany, z czterema basztami, z których do dziś zachowała się jedna. Przez wiele lat pełnił on rolę siedziby rosyjskich władz gubernialnych oraz był pałacem prezydenckim w okresie między wojnami światowymi. Dziś w zamku swoją siedzibę mają trzy łotewskie muzea: Latvijas arzemju makslas muzejs (Muzeum Sztuki Obcej), ze zbiorami eksponatów greckich, rzymskich, włoskich, flamandzkich i niemieckich, Raina Latvijas Literaturas un makslas vestures muzejs, czyli Muzeum Literatury i Historii Sztuki, Latvijas Vestures muzejs.


Źródło: www. Lovetotravel.pl

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:2140
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb