Słowacja
Oficjalna nazwa: Republika Słowacji
Stolica: Bratysława
Ustrój: republika
Waluta: euro
Język: słowacki (urzędowy), węgierski, czeski
Kraj naszych sąsiadów, u których "ubikacja" to pomieszczenie mieszkalne, "jahoda" to truskawka a "czerstwy" to świeży.Na północy: Janosik, kąpiele termalne po białym szaleństwie na świetnie przygotowanych stokach, długie wędrówki po Karpatach, wspinaczka wysokogórska w Tatrach. Na południu: klimat prawie śródziemnomorski, rozległe winnice, Zalew Zempliński, sporty wodne, Bratysława. A to wszystko na zaledwie 49 tysiącach kilometrów kwadratowych.
Ceny
Od 1 stycznia 2009 na Słowacji obowiązuje euro. Ceny do tej pory są kilka procent niższe niż w Polsce, choć od czasu wejścia do UE stale rosną i po wejściu do strefy euro pewnie wzrosną jeszcze bardziej. Dużo tańsze są piwo (ok. 0,5 euro), wino, alkohole mocniejsze, transport i usługi publiczne. Droższe mogą być wyroby mięsne.
Pogoda
Na południu lato bywa upalne, z częstymi suszami. W północnej części kraju pogoda podobna do naszej podhalańskiej. Zimy często bardziej śnieżne.
Sezon. Góry słowackie są znacznie mniej oblegane niż polskie, najpiękniejsze jesienią i wtedy też jest najmniej wycieczek (szkoła, praca). Sezon narciarski trwa od grudnia do marca. Zwiedzanie lepiej przełożyć na wiosnę lub jesień, gdy jest mniej turystów i nie ma upałów (zwłaszcza na południu).
Kuchnia
Dla Polaków kuchnia słowacka jest bardzo smaczna, podobna do naszej. Wpływ kuchni węgierskiej spowodował, że jest pikantna i zawiera w menu gulasze, sosy mięsne, leczo i wędliny, na przykład paprykowe salami. Od Czechów Słowacy przejęli knedliki, jako dodatek do mięs i smażone karpie. Od Rusinów nauczyli się robić pierogi i bliny. Słowacy mogą się też pochwalić znakomitym serem owczym buncem i korbaczikami czyli oscypkami w formie nitek, splecionych w warkocze. W małych miejscowościach zjemy naprawdę naturalne jedzenie, wykonane z własnych produktów przez gospodarzy. Ta naturalność to skarb, którego Słowacy powinni jak najdłużej bronić przed cywilizacją.
Co warto zobaczyć
Bratysława leżąca na południowym zachodzie Słowacji, rozpościera się na obydwu brzegach Dunaju oraz u podnóża pasma górskiego Małych Karpat. Już od zamierzchłych czasów, dzięki tak doskonałemu położeniu, koncentrowało się w tym miejscu ożywione życie. Obecnie miejsca te są świadkami szybkiego rozwoju młodej Republiki Słowackiej. Pomimo swojej bogatej historii Bratysława jest jedną z najmłodszych stolic świata, co więcej ma także stosunkowo młodą pod względem wiekowym populację. Poza tym to jedyne miasto na świecie graniczące z dwoma państwami - Austria i Węgrami. Jako miasto graniczne pełni ważną rolę polityczną, gospodarczą i kulturalną. Niekiedy Bratysława jest nawet uznawana za miasto międzynarodowe.Najważniejszym obiektem zabytkowym w mieście jest oczywiście Zamek Bratysławski. Wzorem starych twierdz usytuowany jest on na 85 metrowym wzgórzu nad rzeką Dunaj. Można go podziwiać z daleka i doskonale wyróżnia się z panoramy miasta. Budowla powstała już w XI wieku, ale z jej pierwotnego obronnego charakteru niewiele pozostało. Przez lata była przebudowywana, aż uzyskała postać luksusowej rezydencji mieszkalnej. Dziś w zamku mieści się Słowackie Muzeum Sztuki. Można też obejrzeć komnaty z oryginalnym wystrojem wnętrz oraz Skarbiec zamkowy. Drugi znaczący dla Bratysławy obiekt - Zamek Devin, to już jedynie pozostałości na wzgórzu w pobliskiej wsi, świadczące o świetności i sile dawnej fortyfikacji. Obiekt zbudowany jeszcze przez Celtów pełnił rolę strażnika szlaku do XVIII wieku. Na początku XIX wieku wysadzili go żołnierze Napoleona.
Koszyce mają bardzo atrakcyjne położenie, nic dziwnego, że na przestrzeni wieków zawsze miały coś do powiedzenia w historii Słowacji, Węgier, podczas wojen husyckich, za Cesarstwa Austriackiego i teraz w wolnej Słowacji, w której są drugim co do wielkości miastem. Patrząc na Koszyce z lotu ptaka, zwracamy uwagę przede wszystkim na katedrę św. Elżbiety. Stoi w samym centrum miasta, a z wysokości wygląda to tak, jakby była umieszczona w oku węża, którego obrys wyznaczają dwie arterie głównej ulicy miasta. Może dlatego ta świątynia jest tak okazała, bo budowano ją aż 200 lat, począwszy od 1380 roku. To największy kościół Słowacji, zadziwiający bogactwem wnętrz. Znajduje się w nim krypta Franciszka Rakoczego.
Preszów to trzecie co do wielkości miasto Sowacji, administracyjna stolica regionu. Preszów leży w historycznym regionie Szarysz. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, administracyjnym i kulturalnym. Jest to także ważny węzeł komunikacyjny. Funkcjonuje tu głównie wydobycie i przetwórstwo soli kamiennej, przemysł maszynowy i odzieżowy.
Wlkoliniec jest niepowtarzalnym rezerwatem architektury ludowej na Słowacji. Cała drewniana wioska Wlkoliniec jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego udzkości UNESCO. Jako jedyna wieś na Słowacji nie została naruszona przez nową zabudowę i znajduje się w niej 45 oryginalnych budynków architektury ludowej i dominująca dzwonnica drewniana.
Źródło: www. Lovetotravel.pl