Sycylia
Największa wyspa na Morzu Śródziemnym i od wieków fascynuje przybyszów z całego świata swoją egzotyką, bogactwem zabytków i fantastycznymi krajobrazami, które stały się natchnieniem dla wielu artystów. Już przez starożytnych nazywana Wyspą Słońca, szczyci się największą w Europie liczbą godzin słonecznych w ciągu roku.
Nieodparcie kojarzona jest z miejscem narodzin mafii włoskiej- głownie przez film Ojciec Chrzestny. Abstrahując od tych konotacji Sycylia należy do kategorii tych wysp gdzie zachodzą na siebie by wspólnie ewoluować równe kultury i tradycje. I tak możemy tu spotkać wpływy greckie, rzymskie, fenickie, bizantyńskie arabskie, francuskie i hiszpańskie.. Dzika przyroda, z urokliwymi gajami oliwnymi i plantacjami cytrusów, których zapach unosi się w powietrzu, śródziemnomorski ciepły klimat, fantastyczne przysmaki sycylijskiej kuchni i życzliwość mieszkańców działa jak magnes na ciągnących na Sycylię turystów. Do tego należy dodać, że krajobraz Sycylii- wyżynny i górzysty, spokojne ciche miasteczka, sprawiające wrażenie sennych są ogromnym atutem tej wyspy. Wybrzeże Sycylii obfituje w piękne, żwirowe oraz piaszczyste plaże.
Pogoda i klimat
Sycylia, jest wyspą położoną w samym centrum Morza Śródziemnego. Znajduje się więc w strefie oddziaływania klimatu śródziemnomorskiego. Charakteryzuje się on ciepłym i suchym latem ze średnią temperaturą przekraczającą 24 C oraz bardzo łagodnymi zimami, których średnia temperatura jest zawsze dodatnia. Zimy są najczęściej bezśnieżne, chociaż zdarzają się opady i to niekiedy obfite. Istotny wpływ na klimat wywiera ciepły suchy wiatr sirocco, wiejący wiosną, niekiedy też zimą.
Średnia temperatura
Temperatura powietrza w dzień [°C]:
sty
15 lut
15 mar
17 kwi
18 maj
23 cze
27 lip
29 sie
30 wrz
27 paź
23 lis
20 gru
16
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
sty
9 lut
8 mar
10 kwi
11 maj
15 cze
18 lip
21 sie
22 wrz
20 paź
17 lis
13 gru
11
Temperatura wody [°C]:
sty
16 lut
15 mar
15 kwi
16 maj
18 cze
22 lip
24 sie
25 wrz
24 paź
21 lis
18 gru
17
Liczba godzin słonecznych [h]:
sty
5 lut
6 mar
6 kwi
8 maj
9 cze
10 lip
11 sie
10 wrz
8 paź
7 lis
5 gru
4
Plaże
Sycylia słynie z pięknych, czystych plaż - są one regularnie sprzątane, a jakość wody morskiej eksperci od ekologii określają jako dobrą. Jeśli nie masz czasu na zwiedzenie całej wyspy, a chciałbyś zobaczyć najpiękniejsze plaże (zarówno piaszczyste, jak i żwirowe), liczne zabytki i urokliwe miasteczka, koniecznie udaj się na zachodnie wybrzeże, bogate w liczne zatoki i zatoczki oraz małe wysepki.
Wybrzeża Sycylii oferują fenomenalne warunki do nurkowania. Na plażach znajdziesz mnóstwo szkółek żeglarstwa, windsurfingu i nurkowania. O sprzęt sportowy się nie martw - jest tu mnóstwo wypożyczalni, w których całkiem niedrogo możesz zaopatrzyć się w potrzebny ekwipunek.
Kuchnia sycylijska
Tradycyjna kuchnia sycylijska jest jedną z najbardziej różnorodnych we Włoszech, oferuje duży wybór potraw, które mogą zaspokoić nawet najwybredniejsze podniebienia. Oprócz doskonale znanych typowo włoskich dań, takich jak: pizza, pasta czy piadina warto spróbować wyśmienitych potraw ze świeżych owoców morza. Koniecznie trzeba skosztować lokalnego specjału - przyrządzanej na wiele sposobów ryby miecz. Polecany jest również doskonały ser mozzarella, desery: tiramisu i cassata, a na upalne dni orzeźwiający lodowy napój granita.
Mieszkańcy Sycylii mają opinię kulinarnych koneserów. Jak nikt inny potrafią delektować się kęsem często dla nas "zwykłego" jedzenia. Jednak wystarczy raz zasmakować na przykład pistacji z Bronte czy migdałów z Noto, łyknąć kroplę deserowego wina z Marsali, a zechce się już zawsze raczyć swoje podniebienie sycylijskimi smakołykami.
Fantastycznie ciepły klimat gwarantuje niesamowicie słodkie i soczyste owoce i warzywa niemalże przez cały rok. Ale to makaron - dla Włochów "la pasta" - jest podstawą kuchni na tej włoskiej wyspie. Rodzony sycylijczyk powie, że makaron i oliwa z oliwek wystarczą, żeby zaserwować pyszny obiad. Jeśli jeszcze doda się świeżutkich pomidorów, bakłażanów czy brokułów, a do tego sporo świeżych ziół, w szczególności bazylii, tymianku i mięty - wykwintne danie gotowe. Trzeba pamiętać tylko o jednym - absolutnie w żadnym wypadku makaron nie może być rozgotowany, la pasta MUSI być "al dente", czyli półtwarda (dosłownie "na ząb").
Drugim niezbędnikiem kuchni sycylijskiej jest oliwa z oliwek, często wyciskana własnoręcznie. Poza nią, przebojem kucharzy na Sycylii są przyrządzane na setki sposobów owoce morza. Natomiast przysłowiową wisienką na sycylijskim torcie jest wino, bez którego nie rozpoczyna się żadnego obiadu.
Fauna i flora
Sycylię charakteryzuje niepowtarzalny górzysty krajobraz, przechodzący w rozległe równiny oraz wybrzeże o długości 1039 km z piaszczystymi, żwirowymi i skalistymi plażami. Cechuje ją niezwykle bogata fauna i flora śródziemnomorska - dzika przyroda, z urokliwymi gajami oliwnymi i plantacjami cytrusów, których zapach unosi się w powietrzu.
Naturalną szatę roślinną stanowią głównie skarłowaciałe drzewa makii i kolczaste krzewy frygany. W terenach górskich zachowały się jeszcze resztki lasów, głównie dębowych i kasztanowych. Sporadycznie występuje też sosna piniowa.
Pamiątki z Sycylii - co tu kupić typowego?
W pobliskich sklepikach, niezależnie w jakim mieście można znaleźć bogaty wybór wyrobów z porcelany, ręcznie malowanej w typowe dla Sycylii wzory. Faktycznie można znaleźć coś oryginalnego i dobrej jakości. Szczególnie popularne są wyroby z wizerunkiem widniejącym na fladze Sycylii czyli głową z trzema nogami symbolizującymi najprościej pisząc trzy morza otaczające wyspę.
Następnie, w ofercie sklepików i straganów znajdują się wyroby z lawy - możecie je kupić praktycznie wszędzie więc nie ma potrzeby wybierać się po to specjalnie w okolice Etny.
Są również "marionetki", które niewątpliwie mają swoje ważne miejsce w historii tego regionu - m.in. w ciężkich politycznie czasach organizowano przedstawienia z ich użyciem, które miały "polityczno-ironiczny" wydźwięk.
Wyroby spożywcze: Oprócz bogatej ofert serów oraz alkoholii, typowe dla Sycylii są pistacje oraz anchois (wł. acciughe). Z pistacji znajdziecie całą masę wyrobów - same orzeszki w różnych "polewach" czy np. pyszne pesto pistacjowe. Co do anchois wybór jest jeszcze większy - pasty w tubkach, filety w sosach np. koperkowym, ostrym, własnym, itp. Warto wpaść do sklepu z tradycyjnym jedzeniem - na pewno można coś wybrać.
Ponieważ Sycylia stara się uciec od wizerunku "mafijnego" nie ma zbyt wiele "pamiatek" jak np. koszulki w tej tematyce - zdarzają sie z napisani różnego rodzaju nawiązującymi do tej tematyki, ale nie jest to rzecz, która się specjalnie rzuca tutaj w oczy.
Zabytki i atrakcje turystyczne
Mesyna - miasto zwane „bramą do Sycylii”. To tu przypływają promy z Włoch właściwych. Znajduje się tu m.in. romańska katedra z największym na świecie mechanizmem zegarowym, zbudowana przez Rogera II w XII w. Miasto dość ciekawe, ale mało tu roginalnych zabytków. Większość tego, co można obejrzeć została zrekonstruowana po trzęsieniach ziemi, które nawiedzały to miasto w XVIII i XIX wieku.
Taormina - popularna miejscowością wypoczynkową słynąca ze swych plaż. Nad kurortem wznoszą się miastem wznoszą się pozostałości starożytnego teatru. Miejscowość jest znana z doskonałej, bogatej w owoce morza tradycyjnej kuchni oraz lokalnego czerwonego wina.
Etna - najwyższy i największy w Europie czynny wulkan stożkowy. Wznosie się na 3340 m n.p.m., ale jego wysokości zmienia się wskutek wybuchów i wyrzutów lawy. Wokół wulkanu poprowadzona jest malownicza droga.
Katania – miasto położone w środkowej części wschodniego wybrzeża, u podnóża wulkanu Etna. Duży wpływ na architekturę i historię miasta właśnie wulkan, a dokładniej jego wybuch, który w 1669 roku w znacznym stopniu zniszczył Katanię. Na pierwszy rzut oka miasto sprawia wrażenie szarego – większa jego część została bowiem wykonana z powulkanicznego tufu. Kunszt architektów i budowniczych widać dopiero podczas spaceru po miejskiej starówce.
Syrakuzy – miasto słynnego matematyka i fizyka, Archimedesa. Znajdują się tu pozostałości starożytnego miasta, założonego przez Greków. Ruiny nie przedstawiają się jednak imponująco. Dużo ciekawsza jest średniowieczna starówka, a przede wszystkim samo położenie miasta, wżynającego się w morze sporym cyplem.
Agrigento - zespół świątyń starożytnych z V w. p.n.e. leżący w dolinie Valle dei Templi, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejsze zabytki to: świątynia Heraklesa, świątynię Concordia oraz świątynie poświecona bogini Junonie.
Corleone – niekoronowana stolica sycylijskiej mafii, którą rozsławiła trylogia filmowa „Ojciec chrzestny”. Znajduje się tu bardzo ciekawe muzeum poświęcone zorganizowanej przestępczości, w którym m.in. zgromadzono akta sądowe z procesu przeciwko mafii.
Palermo – stolica Sycylii i jedno z najstarszych miast na wyspie, złożone jeszcze w czasach fenickich. Do głównych zabytków należą pozostałości murów rzymskich i punickiej nekropoli. Miłośników architektury zachwyci różnorodność kościołów i pałaców, pochodzących z rozmaitych okresów. Palermo po prostu trzeba zobaczyć.